Otázky a odpovědi, které vás mohou zajímat.

Co nabízí služba Coinvestor?

Nabízíme možnost investování (nebo chcete-li spoření) do bitcoinu formou pravidelných nákupů a jeho uchování u nás, na vašem účtu. Jedná se o podobnou službu, jako je například odkládání peněz na spořící účet v bance nebo investování prostřednictvím podílových fondů, kdy také nemáte akcie fyzicky u sebe.

Může investice do bitcoinu ochránit úspory před inflací?

Ano může a často lépe, než jiné investiční nástroje, jako jsou fondy, akcie, zlato, nebo dokonce nemovitosti. Zatímco tzv. "normální měny" čelí zrychlující se inflaci a snižování hodnoty kvůli aktivitě centrálních bank, bitcoin má tu výhodu, že jej nikdo neovládá a politici ani centrální bankéři jej nemohou ovlivňovat. Celkové množství bitcoinů, které kdy bude k dispozici, je 21 000 000, přičemž poslední bitcoiny budou vytěženy v roce 2140. Drtivá většina však již zhruba v roce 2030. Hlavním argumentem, proč nakupovat a držet bitcoin je tak jeho omezené množství, které při rostoucí poptávce způsobí, že cena bitcoinu bude růst.

Proč pravidelně investovat a platit za to, když si můžu bitcoiny nakupovat sám?

Nejlepší odpovědí na tuto otázku je: Zkuste to! Rozhodněte se jakou částku měsíčně chcete investovat a udělejte si do kalendáře poznámku, že každého prvního, nebo patnáctého provedete nákup. Zaregistrujte se na burze, pořiďte si peněženku a hurá na to. Dejte si zkušební 3 měsíce a na konci vyhodnoťte, zda jste nákupy v plánovaných datech skutečně provedli, jaké úsilí a čas jste tomu věnovali a jaké náklady s tím byly spojené. Zkušenost mnoha našich klientů nám říká, že ve většině případů tento model bohužel nefunguje.

Lidská mysl, a zejména její emocionální část často pracuje proti nám. Obavy z nevýhodného nákupu, nebo naopak z ušlé příležitosti často způsobí, že nákup neprovedete („…počkám, ještě týden, teď je cena příliš vysoko“), nebo naopak nakoupíte zbrkle. Připočtete-li navíc cenu za vybírání bitcoinů z burzy na vaši peněženku, nutnost registrace na některé zahraniční kryptoměnové burze, zjistíte, že služba Coinvestor je, i po započítání poplatků, nejrozumnějším řešením.

Základem úspěšného investování do bitconu a ochrana proti jeho volatilitě, tzn. pohybům kurzu nahoru a dolů, je každý měsíc nakoupit bitcoin za stejnou sumu peněz, kterou si nastavíte dle vašich možností. S tím vám pomůžeme a vy dál nemusíte nic řešit, ať je momentálně cena rostoucí, nebo klesající. Jestliže cena klesá, nakupujete levně a jakmile roste, zhodnocuje se vámi investovaná částka. Jak to fungovalo až dosud v praxi můžete vidět na našem Modelu investice.

Co je to bitcoin?

Bitcoin je virtuální elektronická měna, která nemá vydavatele ani jedno centrální místo, nevydává ji žádný stát a její nezfalšovatelnost je založena na počítačovém šifrování. Nelze ji padělat, ani zabavit, pokud ji sami někomu neodevzdáte nebo neuděláte bezpečnostní chybu. Je možné ji posílat po celém světě, kdekoli je internet. Je možné ji na specializovaných burzách směnit za státní měny, jako je dolar, euro nebo česká koruna.

Zkrácené označení je BTC a má unikátní symbol ₿ a oficiální logo .  

Hlubší informace o bitcoinu naleznete v oddíle O bitcoinu.

Co jsou to kryptoměny?

Kryptoměny je souhrnný název pro virtuální (elektronické) měny, které fungují na bázi počítačového šifrování (kryptografie, odtud kryptografické měny, neboli “kryptoměny”).

Jaký je rozdíl mezi bitcoinem a kryptoměnou?

Žádný. Bitcoin je první, největší a nejznámější kryptoměnou, ale existuje i mnoho dalších.

Proč by bitcoin mohl být zajímavou investicí?

Bitcoin je relativně nový nástroj a vývoj jeho ceny byl bouřlivý, se zhodnocením i ve stovkách procent za rok. I se započtením prudkých pádů se dlouhodobě stále výrazně zhodnocuje a existují prognózy, že by jednou mohl stát i stovky tisíc USD. Je možné, že tento růst bude pokračovat i v budoucnu, ale pochopitelně na to nikdo z nás nemá žádný vliv. Minulé výnosy nejsou zárukou výnosů budoucích.

Dnešní státní měny nabízejí stále nižší úroky, které ani nepokrývají inflaci a objevují se i případy přímo záporných úroků - za uložení peněz v bance platíte. Oproti tomu má bitcoin předvídatelnou a stále klesající inflaci. Mohl by se tak v budoucnu stát alternativou pro uložení prostředků velkých investorů, kteří by se tak vyhnuli záporným úrokům státních měn. 

Je bitcoin něčím krytý?

Cena bitcoinu spočívá v jeho vzácnosti, protože je ho omezené množství a neovládá ho žádná konkrétní osoba ani stát. Je krytý důvěrou v kvalitu počítačového kódu, který ho udržuje vzácný, a vynakládanou spotřebou elektrické energie, která udržuje síť v běhu. Tyto dvě funkce umožňují, že bitcoin můžete použít jako peníze, nebo jej směnit na burze.

Je to podobné, jako u běžných peněz, které jsou také kryté důvěrou ve stát, že hodnotu peněz udrží v deklarované výši, a že je budete moci vyměnit za jiné zboží, službu nebo jinou měnu.

Drtivá většina hodnoty zlata plyne také z důvěry ve zlato jako uchovatel hodnoty; pokud by využití zlata bylo pouze průmyslové (chemický průmysl, zdravotnictví, elektrotechnika), jeho cena by byla výrazně nižší. Zlato je tedy tak hodnotné zejména proto, že věříme, že ostatní lidé je považují za cenné.

Jak investice funguje?

Podobně jako jakékoliv jiné pravidelné spoření nebo investice, např. stavební spoření, investice do podílových fondů apod.

 • Rozhodnete se, kolik chcete pravidelně investovat. Minimální částka je 500 Kč měsíčně.
 • Zadáte si trvalý příkaz na vašemu účtu u libovolné banky.
 • Budeme vám pravidelně nakupovat bitcoiny za tržní cenu a uschováme je pro vás. Účet sledujete online, jako v bance.
 • Částka i délka investování je na vás. Oba parametry můžete kdykoli upravit, anebo směnit bitcoiny zpět na peníze. Můžete také kdykoliv odprodat pouze část investice a dál v investování pokračovat.

Co získám?

Nezůstanete stranou této velké investiční příležitosti 21. století.

 • Můžete získat mimořádně vysoké zhodnocení vámi investované částky, pokud bude vývoj hodnoty virtuálních měn rostoucí.
 • Po uzavření smlouvy a nastavení trvalého příkazu se už nemusíte o nic starat. Nemusíte nikam chodit, hlídat termíny splatností nebo přemýšlet nad vhodným bezpečným uložením bitcoinu.

Co mě to bude stát?

 • Registrační poplatek při vytvoření účtu je pouhá 1,-Kč. Tato platba slouží, v souladu s platnou legislativou, k ověření majitele účtu (tzn. k tomu, abychom měli důkaz, že účet, ze kterého přijde registrační poplatek je veden na jméno registrovaného – vyžaduje zákon).
 • Provize za provedení každého nákupu a prodeje bitcoinů je 5 %.
 • Za bezpečné uložení a vedení vašeho účtu u společnosti Coinvestor zaplatíte méně než 4 % p.a.. Poplatek je účtovaný 1x za 3 měsíce. Detailní výpočet naleznete v Ceníku.

Příklad: 

 1. Při registraci zaplatíte 1 Kč.
 2. Při měsíční vložené částce 500,- zaplatíte na poplatku 25 Kč
 3. Za 3 měsíce od první investice, vám naúčtujeme za úschovu 1 % v BTC. Pokud by se po tuto dobu cena bitcoinu nezměnila, tak by poplatek byl ve výši 15 Kč.  

Proč bych měl investovat právě s Coinvestorem?

Hodnoty, které chceme našim zákazníkům nabídnout, jsou jednoduchost a důvěryhodnost. Zkrátka bitcoin na klíč, úplně pro každého.

 • Jednoduchost - Nemusíte být odborníky na bitcoin, složitě se registrovat na zahraničních burzách, ani se učit zacházet s novými technologiemi, jako je například bitcoinová peněženka, ale ani řešit bezpečnost, která dává zabrat i zkušeným držitelům bitcoinu.
 • Pravidelnost - Nemusíte denně sledovat vývoj ceny. Investujte pravidelně a využijte výhod dlouhodobého investování.
 • Česká společnost - Jsme česká společnost, ne anonymové z Baham nebo Belize. Sídlíme v Brně a komunikujeme česky. Podnikáme v souladu s českou legislativou.
 • Férová cenová politika - Víte přesně, kolik za naše služby platíte, neschováváme ani poplatky, ani svoji marži do nevýhodných kurzů.
 • Nadšení - Jsme fandové do bitcoinu a chceme ho zpřístupnit každému, kdo o to má zájem.
 • Společný zájem - Příjmový model společnosti Coinvestor je postaven na budoucím zhodnocení bitcoinu. Jinými slovy, my vyděláme, pokud vyděláte i vy. Máme společný zájem.
 • Znalosti - Spolupracujeme s českými špičkami v oboru virtuálních měn. Používáme nejnovější technologie pro bezpečné uložení bitcoinu - hardwarové peněženky TREZOR, vyvinuté v ČR.

Jak můžu začít investovat do bitcoinu se společností Coinvestor?

Je to velmi jednoduché:

 • Klikněte na odkaz Vytvořit účet na naší hlavní stránce
 • Vyplňte požadované údaje
 • Ověříme vaši totožnost on-line, nebo prostřednictvím našeho obchodního zástupce. Postupem vás provedeme krok za krokem
 • Zadejte si trvalý příkaz ve vaší bance, například na 1000,-Kč měsíčně ve prospěch účtu společnosti Coinvestor
 • A dál už pouze sledujete, jak vám na vašem Coinvestor účtu přibývají bitcoiny
 • Veškerou komunikaci vyřídíme e-mailem.

Nemusíte se obávat, že se k čemukoliv dlouhodobě zavazujete. Pokud si to rozmyslíte, můžete investování kdykoliv a bez udání důvodu ukončit nebo libovolně měnit jeho parametry. To vše zcela zdarma a bez sankcí a pokut.

Zkrátka chceme, aby to bylo jednoduché, a abychom pro vás byli důvěryhodní.

Proč bych měl investovat dlouhodobě a ne jednorázově?

Průběžné pravidelné investování snižuje riziko, že po jednorázovém nákupu cena klesne a jste déle ve ztrátě. Pokud nakupujete bitcoin, akcie nebo podílové listy průběžně, v dobách poklesů nakupujete za stálou platbu v korunách více bitcoinů (akcií, podílových listů), a až bude hodnota podílu vyšší, začnete dříve vydělávat. Podívejte se na záložku Modelová investice pro zajímavé příklady.

Jaká jsou rizika?

 • Bitcoin v současné době patří k aktivům s nejvyšším potenciálem zhodnocení a současně i s vyšší mírou rizika.
 • Každá investice je riziková. Malé riziko přináší nízké zhodnocení a naopak; například váš spořící účet v bance je relativně bezpečný, ale jeho výnos nepokryje ani ztrátu z inflace.
 • Riziko lze výrazně snížit pravidelným a dlouhodobým investováním a rozložením spoření do více nástrojů (bitcoin, nemovitosti, stavební spoření, podílové fondy apod.).
 • Zodpovědný investor by měl do rizikových nástrojů investovat jen část svých volných prostředků, aby ho případný propad jejich hodnoty zásadně neohrozil.
 • Se svěřenými bitcoiny nebudeme žádným způsobem nakládat, budou uloženy na vašem účtu, odděleně od majetku společnosti.
 • Výhradně vy budete ti, kteří se svobodně rozhodují, kolik a jakým způsobem chcete do bitcoinu investovat.   

Co děláte s bitcoiny nakoupenými za peníze investujících?

Vaše nakoupené bitcoiny (přesněji. privátní klíče k nim) máme uložené na bezpečných úložištích. Nijak s nimi neobchodujeme, poskytujeme pouze jejich úschovu na vašich účtech, vedených u nás.

Nakupujete BTC za CZK nebo před nákupem dochází k převodu do jiné měny? Pokud ano, v jakém kurzu?

BTC v současnosti nelze pořídit na burzách za koruny. Vaše investice v českých korunách se před nákupem BTC konvertuje na EUR, případně USD, v kurzu "devizy prodej" naší banky (Fio nebo Moneta), platném v okamžiku nákupu. Při prodeji vaší investice, jsou EUR, případně USD, utržené za prodej BTC, konvertovány do Kč v kurzu "devizy nákup" naší banky, platném v okamžiku prodeje. S ohledem na zájmy klientů se snažíme volit takové postupy, abychom minimalizovali náklady klienta, spojené s nákupem a prodejem BTC.

Můžu změnit výši investice?

Ano. Po přihlášení do vašeho účtu si můžete změnit pravidelnou částku.

Jaká je minimální výše investice?

Nejmenší částka, kterou můžete s Coinvestorem investovat, je 500 Kč za měsíc. Nejmenší částka, kterou vám zobchodujeme, je 100 Kč. Můžete tedy minimální částku rozložit na několik plateb v měsíci.

Jaká je maximální výše investice?

Maximální výše není stanovena, ale neměli byste určitě vkládat významnou část vašeho příjmu; investice vždy rozkládejte mezi více nástrojů s různou rizikovostí. U částek nad 2000 Kč měsíčně musíme v souladu s legislativou vyžadovat silnější ověření vaší totožnosti. Pro investice vyšších jednorázových částek s vámi budeme jednat individuálně.

Co když si to rozmyslím a budu chtít přestat investovat?

Investování s Coinvestorem můžete kdykoli přerušit nebo ukončit. Můžete také kdykoliv odprodat pouze část svých bitcoinů a dál pokračovat v investování.

Můžu vložit jednorázově vyšší částku?

Ano, ale doporučujeme jakékoli investice rozkládat v čase pro snížení rizika. Pro investice vyšších jednorázových částek s vámi budeme jednat individuálně.

Je možné investici přerušit, například z důvodu nemoci?

Ano, investování můžete kdykoli přerušit, ukončit, nebo snížit investovanou částku, a to bez udání důvodu a bez jakýchkoliv pokut nebo jiných sankcí. Můžete také kdykoliv odprodat pouze část svých bitcoinů a dál pokračovat v investování.

Může společnost Coinvestor zaručit zhodnocení mojí investice?

Společnost Coinvestor nemůže zaručit zhodnocení vaší investice. Růst hodnoty bitcoinu na burzách závisí na externích faktorech, které Coinvestor nedokáže ovlivnit. V případě nepříznivého vývoje kurzu bitcoinu nelze žádat žádnou kompenzaci případné ztráty od společnosti Coinvestor, pouze pro vás zprostředkováváme nákup bitcoinu a uschováme ho pro vás.

Jsou vklady u společnosti Coinvestor pojištěny?

Vklady u společnosti Coinvestor nejsou pojištěny; tento produkt v současné době nelze v ČR pojistit.

Vklady v českých bankách jsou pojištěny maximálně do výše 100.000€.

Jakou částku je přiměřené do bitcoinu investovat?

To je u každého člověka jiné a platí to pro všechny rizikové nástroje. Záleží, jak dlouho plánujete investovat, jak danému nástroji věříte a kolik vám zbývá volných prostředků. V každém případě zodpovědný investor investujte do rizikových nástrojů jen část svých volných prostředků, aby ho případný pokles jejich hodnoty zásadně neohrozil. Všeobecné doporučení je 5 % z celkových investic.

Jaká je pravděpodobnost, že vydělám?

Zisk z jakékoli investice vám nemůže zaručit nikdo, ani my. V budoucnu by význam bitcoinu a dalších virtuálních měn mohl významně růst, což by se pravděpodobně prudce odrazilo na jejich ceně, jako už několikrát od roku 2009, kdy bitcoin vznikl. Predikcí ceny bitcoinu je mnoho, jedna zajímavá je například zde.

Můžu investovat i do jiných měn, mimo bitcoinu?

Tuto možnost nenabízíme. Myslíme si, že jiné virtuální měny by v současné době skýtaly výrazně vyšší rizika a vývoj jejich ceny je značně nejistý.

Můžu v průběhu investování prodat část svých bitcoinů a dále v investici pokračovat?

Ano. Kdykoliv v průběhu investování můžete odprodat část nebo všechny svoje bitcoiny a později dál pokračovat v investování. Můžete si tak vybrat část svého zisku (pokud se Vám podaří ho vytvořit) kdykoliv to budete potřebovat, a to bez jakýchkoliv sankčních poplatků nebo pokut.

Můžu si vybrat své u vás uložené bitcoiny na vlastní peněženku?

Prozatím to z bezpečnostních a legislativních důvodů možné není, ale rádi bychom tuto možnost v budoucnu nabídli. Hodnotu vašich bitcoinů můžete nyní kdykoliv směnit zpět na české koruny tím, že zadáte příkaz k jejich odprodeji, který my provedeme za vás a koruny pošleme zpět na váš bankovní účet. 

Jakým způsobem můžu uzavřít svůj Coinvestor účet?

Investování můžete kdykoliv přerušit a část nebo i celou sumu si vybrat, a to bez jakýchkoliv poplatků nebo sankcí a bez toho, aniž byste museli svůj účet rušit. Můžete se tak k investování kdykoliv v budoucnu vrátit. Pokud však budete chtít svůj účet zcela zrušit, kontaktujte nás prosím na info@coinvestor.cz. Vaši investici po dohodě s vámi prodáme, vyplatíme vám české koruny a váš účet trvale uzavřeme.

Podléhá výnos z investování do bitcoinu zdanění?

Ano. Zisk, tedy rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou, je povinné zdanit. To znamená, že vám vznikne daňová povinnost pouze tehdy, pokud část nebo celou investici prodáte. Tento zisk podléhá daňové sazbě 15 % a v daňovém přiznání byste ho měli uvést v §10.

S přesnou částkou ke zdanění vám pomůžeme, ale před odevzdáním daňového přiznání vždy zkonzultujte výši daně s odborníkem.

Je investice do bitcoinu hrozbou pro životní prostředí?

Těžba Bitcoinu je energeticky náročná, nicméně při výpočtech dopadů těžby bitcoinu ekologičtí aktivisté často neberou v potaz zdroje energie. Zatímco pro továrny a obchody je značně nevýhodné sídlit ve vylidněných oblastech za cenu nízkých nákladů na elektřinu, výpočetní technika na těžbu bitcoinu se staví v blízkosti nejen ekonomických, ale i ekologických zdrojů. Příkladem jsou sluneční, geotermální a vodní energie. Obzvláště vodní zdroje produkují nadbytek elektřiny v nočních hodinách, takže je cena za energii, která by byla tak jako tak vytvořena, buď velmi nízká, nebo je dokonce zdarma. Pokud takové centrum navíc stojí v krajině s chladným podnebím, ubývají náklady spotřebované elektřiny na chlazení těžebních zařízení. Na spotřebu energie u bitcoinové sítě se také nelze dívat jen jako negativní jev. Spotřeba energie (a její nákladnost) zajišťuje síti bezpečnost. Pokud by byla spotřeba energie se současným mechanismem potvrzování transakcí těžaři malá, mohl by někdo větší investicí do elektrické energie narušit funkčnost sítě. Bez těžařů by byla síť také snáze napadnutelná.   

Navíc nelze automaticky předpokládat, že spotřeba energie v budoucnosti dramaticky poroste, Spotřeba energie při těžení totiž přímo nezávisí na velikosti transakcí ani jejich počtu. To znamená, že spotřeba elektrické energie se nemusí změnit, ani pokud se počet uživatelů bitcoinu libovolně znásobí. Není podstatné, jestli posílám 0.001 nebo 100 bitcoinů, energii to spotřebuje stejně.

Dokonce existují odborníci, kteří naopak varují, že v budoucnu bude muset bitcoinová síť provést nějaké parametrické změny, protože naopak hrozí, že bude spotřebovávat energie mnohem méně než dnes a možná až příliš málo pro zajištění dostatečné bezpečnosti. (Zdroj: https://roklen24.cz/a/SYZDr/bitcoin-ma-opacny-problem-v-budoucnosti-bude-palit-malo-elektriny

Z toho tedy plyne, že vaše pravidelné investice do bitcoinu, tedy naše nákupy bitcoinu pro vás, nevedou k vyšší spotřebě elektrické energie bitcoinové sítě. V každém případě situaci sledujeme a pokud se objeví jakékoli nové skutečnosti, budeme na ně v souladu s naší odpovědností reagovat.

Více informací zde: https://www.kurzy.cz/zpravy/496662-bitcoin-a-ekologie-na-co-aktiviste-zapominaji/

Za jaký kurz jsou bitcoiny službou Coinvestor obchodovány?

Všechny transakce probíhají za aktuální kurz burzy Coinmate, platný v okamžiku provedení konkrétní transakce na trhu CZKBTC.

Jaký kurz je použitý pro zobrazení aktuální hodnoty investice?

Kurz, který aplikace Coinvestor používá pro výpočet aktuální hodnoty vaší investice, kurz uvedený na hlavní stránce a kurz pro výpočet aktuální hodnoty modelové investice po 1. 11. 2019 odpovídá první realizované ceně aktuálního dne na burze Coinmate (denní opening). Kurz pro modelovou investici před 1.11. 2019 vychází z volně přístupných dat z Google Finance.

Ano, chci založit účet!