O bitcoinu

Základem porozumění kryptoměnám jsou informace o Bitcoinu, tedy o síti, jejímž nástrojem pro převod hodnoty je bitcoin. Doporučujeme začít stránkou Bitcoin na české Wikipedii.

Kolik by měl stát bitcoin?

Cena bitcoinu spočívá v jeho vzácnosti, protože je ho omezené množství a neovládá ho žádná konkrétní osoba ani stát. Je krytý důvěrou v kvalitu počítačového kódu, který ho udržuje vzácný, a vynakládanou spotřebou elektrické energie, která udržuje síť v běhu. Tyto dvě funkce umožňují, že bitcoin můžete použít jako peníze, nebo jej směnit na burze.

Je to podobné, jako u běžných peněz, které jsou také kryté důvěrou ve stát, že hodnotu peněz udrží v deklarované výši, a že je budete moci vyměnit za jiné zboží, službu nebo jinou měnu.

Drtivá většina hodnoty zlata plyne také z důvěry ve zlato jako uchovatel hodnoty; pokud by využití zlata bylo pouze průmyslové (chemický průmysl, zdravotnictví, elektrotechnika), jeho cena by byla výrazně nižší. Zlato je tedy tak hodnotné zejména proto, že věříme, že ostatní lidé je považují za cenné.

Proč předpokládáme, že se bitcoin bude dále velkým tempem zhodnocovat?

Důvodem je jeho vzácnost, tedy množství jednotek pevně stanovené počítačovým programem. Na rozdíl od dnešních státních měn na bitcoinu neprobíhá "kvantitativní uvolňování", tedy zjednodušeně "tisklnutí peněz" centrálními bankami, čímž se znehodnocuje hodnota peněz, které máte v peněžence a na účtech. Ceny akcií a nemovitostí nerostou obřím tempem do nebes - významná část růstu je způsobena právě snižující se hodnotou našich peněz. 

Bitcoin má inflaci předvídatelnou, která se v čase stále (ve skocích, cca každé 4 roky) snižuje. Míru vzácnosti a její vliv na cenu drahých kovů a bitcoinu se snaží zmapovat například model stock-to-flow. Doporučujeme tento obsáhlý článek v češtině.

Pokud je tento model správný, v roce 2020 by se cena bitcoinu mohla zhodnotit více než 5x a dosáhnout 55.000USD, tedy v dnešním kurzu dolaru (1. 11. 2019) přes 1 200 000 Kč!

Proč je pro většinu lidí nejlepší strategie investování pravidelné nakupování?

Tato strategie je podle investičních odborníků jediná rozumná pro člověka, který není profesionálním obchodníkem s cennými papíry. Důvody pro toto tvrzení jsou dva a oba pádné:

  1. Malí investoři nemají dostatek času, informací, ani financí.
  2. Lidé při obchodování podléhají emocím.

Z těchto důvodů nelze nakupovat na cenovém dnu a prodávat na vrcholech, byť to vypadá jednoduché. Často pak pokusy o to, i v našem případě, vedly k prodejům na dnech a nákupech na vrcholech. I pokud se jednou trefíte správně, pravděpodobně jste na to nevsadili nějaký velký objem peněz a zisk je tak v absolutní hodnotě relativně malý. Z tohoto důvodu je nejlepší zapomenout na aktuální cenu a nakupovat pravidelně za stejnou částku. Jedinou podmínkou úspěšnosti této strategie je růst ceny aktiva v dlouhodobém horizontu.

Přesně stejnou strategii využívá drtivá většina investičních fondů pro drobné investory a penzijní fondy.

Pro více informací doporučujeme pokračovat na článek "Kouzlo pravidelného investování" na Penize.cz, nebo na článek "Ani Bůh nepřekoná průměrování" na serveru Investicnigramotnost.cz